Müşterilerin Beklentileri Nelerdir?

Müşterilerine odaklanmayı başaran firmalar kısa sürede hızlı bir şekilde büyümektedir. Firma ve müşteri arasında ilişkiler firma faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Bu süreçte firmalar, müşterileri ile olan ilişkilerinin sağlam ve sürdürülebilir olması açısından CRM sistemlerini kullanabilir.


Oğuzhan Arslan 983 gün önce yazdı...
Müşterilerin Beklentileri Nelerdir?
Müşterilerine odaklanmayı başaran firmalar kısa sürede hızlı bir şekilde büyümektedir. Firma ve müşteri arasında ilişkiler firma faaliyetlerinin sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Bu süreçte firmalar, müşterileri ile olan ilişkilerinin sağlam ve sürdürülebilir olması açısından CRM sistemlerini kullanabilir. Bu yazılımlar firmalara, müşterilerin beklentileri hakkında doğru sonuçlar vermektedir. İnternet teknolojilerinin gelişmesi sonucunda firmaların rekabet etmeleri gereken alan genişlemiştir.

Bugün müşterilerin seçebilecekleri alternatiflerin artması, firmaların yeni teknolojilere kısa sürede adapte olmalarını zorunlu kılmaktadır. Firmalar, müşteri beklentilerini doğru analiz ederek bu yönde stratejiler uygulamalıdır. Müşterilerin firmalardan basit beklentileri vardır. Müşteriler öncelikle, ürün ya da hizmet satın aldıkları firmaların dürüst davranmasını beklemektedir. Ayrıca ilişkinin yönü ticari olsa da müşteriler kendisini özel hissettiren firmalara kendisini daha yakın hissetmektedir.

Müşterilerin Beklentileri Ticari İlişkiyi Nasıl Yönlendirir?

Müşterilerin Beklentileri Ticari İlişkiyi Nasıl Yönlendirir?
Müşterilerin firmalardan beklentileri, firmanın iş süreçlerine doğrudan etki etmektedir. Eğer müşteri beklentilerini dikkate almayan bir firmadan söz etmiyorsak müşteri tercihleri, firmaların stratejilerini belirleyen unsurlar arasında yer almalıdır. Gelişen ve değişen teknoloji, müşteri beklentilerinin de değişmesini sağlamaktadır. Firmalar tarafından değişen müşteri beklentileri düzenli bir şekilde takip edilmelidir.

Müşteriler firmalardan, dürüst davranış beklentilerinden sonra doğru bir iletişim beklemektedir. Tutarlı iletişim kurmayı başaran firmalar, müşterilerin takdirini toplamaktadır. Ürün ve hizmet satışından önce başlayan iletişim süreci, satış sonrasında da aynı kalitede devam etmelidir. Pek çok firma satış sonrası hizmetleri oldukça aksatmaktadır. Bu durum müşterilerin, bir sonraki satın alma kararlarında firma değişikliğine yönelmesine neden olmaktadır.

Müşteri Beklentileri Firmaya Hangi Avantajları Sağlar?

Müşteri Beklentileri Firmaya Hangi Avantajları Sağlar?
Müşteri beklentilerini karşılayabilen firmaların pek çok avantaj elde ettikleri görülmektedir. Bu avantajların başında firmaların sadık müşterilere sahip olmaları gelmektedir. Çünkü sadık müşteriler, firmanın ürettiği ürün ve hizmetlerin değişmez alıcılarıdır. Müşterilerin beklentileri için doğru politikalar uygulayan firmaların elde ettikleri diğer bir avantaj da yeni müşterilerin firmaya kazandırılmasıdır.

Memnun olan mevcut müşterilerin firmaya yeni müşteri getirme potansiyeli bulunmaktadır. Firmalar, müşterilerin ne istediğini hatasız olarak tespit edebilmelidir. Bunun için müşteri ilişkileri yönetimine imkan tanıyan yazılımlar kullanılabilir. DinamikCRM yazılımı müşterilere ilişkin süreçlerin profesyonel bir şekilde takip edilmesine imkan tanımaktadır. Yazılım sayesinde müşterilerin beklentileri doğru tespit edilmekte ve beklentilere yönelik stratejiler firmalar tarafından oluşturulmaktadır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.