Blog

Online İş Yönetimi uygulaması DinamikCRM'den kobiler ve girişimcilere faydalı kaynaklar

DinamikCRM ile Öğrenci Veli Bilgilendirme ve Takip Platformu Nedir?
DinamikCRM ile Öğrenci Veli Bilgilendirme ve Takip Platformu Nedir?

DinamikCRM’nin her sektöre uyum sağlayan mevcut yapısı ve kullanışlı modülleri ile iş takip süreçleri verimli bir hale gelmektedir. DinamikCRM ile sunulan öğrenci veli bilgilendirme modülü sayesinde eğitime yönelik hizmet sunan işletmelere pek çok kolaylık sağlanmaktadır.


9 gün önce   Yahya Ekinci
Firmalar İçin Emlak Yönetimi Neden Önemlidir?
Firmalar İçin Emlak Yönetimi Neden Önemlidir?

Emlak yönetimi firmaların portföylerinde bulunan gayrimenkullerin doğru bir şekilde idare edilmesidir. Emlakçılık işiyle uğraşan işletmeler için gayrimenkul yönetimi son derece önemlidir. Günümüzde, mevcut varlıkları arasında çok sayıda gayrimenkul bulunan firmalar da gayrimenkul yönetimi ile ilgilenmektedir.


15 gün önce   Yahya Ekinci
Sigorta Poliçelerinin Takibi Nasıl Yapılır?
Sigorta Poliçelerinin Takibi Nasıl Yapılır?

Bir firma faaliyet gösterdiği sektörden kaynaklı olarak sigorta poliçeleri takibine ihtiyaç duyabilir. Sigorta şirketleri, ifa ettikleri işleri gereği çok sayıda poliçe düzenlemektedir. Bu poliçelerin ayrıntılı bir şekilde kayıtlarının tutulması ve ihtiyaç duyulduğunda poliçeye ait bilgilere ulaşılması son derece önemlidir.


20 gün önce   Yahya Ekinci
Online İş Yönetimi Söz Konusu Olduğunda CRM Avantajları Nelerdir?
Online İş Yönetimi Söz Konusu Olduğunda CRM Avantajları Nelerdir?

Günümüzde sanal mağazaların iş hacminin artması, online iş yönetimi kavramını dikkat çekici bir hale getirmiştir. Artık sanal mağazaların dışında pek çok firmanın online sistemleri kullandığına tanık olmaktayız.


23 gün önce   Yahya Ekinci
Dijital Programlarla Müşteri Memnuniyeti Nasıl Elde Edilir?
Müşteri Memnuniyeti Nedir?

Firmaların kar maksimizasyonu hedefleri doğrultusunda mutlu müşterilere sahip olması, yani müşteri memnuniyeti elde etmesi önemlidir. Müşteriler ile sürdürülebilir ilişkiye sahip olan firmaların devamlılıkları da uzun süreli hale gelmektedir.


58 gün önce   Yahya Ekinci
Dijital Platformlarda Online Asistan Gerçekten Önemli Midir?
Dijital Platformlarda Online Asistan Gerçekten Önemli Midir?

İnternet teknolojilerinin hızla geliştiği günümüzde online asistan kavramı da önemini her geçen gün daha da artırmaktadır. Firmaların ihtiyaç duydukları temel yönetim hizmetleri artık sanal asistanlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.


68 gün önce   Yahya Ekinci
DinamikCRM Nedir?
DinamikCRM Nedir?

DinamikCRM nedir sorusu iş verimliliğini artırmak isteyenler tarafından oldukça merak edilmektedir. CRM ile bir işletmenin ihtiyaç duyduğu pek çok işlem tek bir platform üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.


178 gün önce   Yahya Ekinci
Portal ile Uzaktan Yönetim Artık Daha Kolay
Portal ile Uzaktan Yönetim Artık Daha Kolay

Portal, kullanıcı ve yönetim arasında bir köprü kuran, kullanıcıları ortak bir çatı altında toplayan, etkileşimi artıran, ortak zekayı güçlendiren ve self service hizmetler sunan yeni nesil bir arayüzdür.


198 gün önce   Yahya Ekinci
Kurumsal Hedefler ve NPS İlişkisi

Fanatizm sadece futbol aleminin tekelinde değildir. Firmanıza Bağlı Fanatik Müşteri Yaratmak İstiyor musunuz? O zaman işe müşterilerinize NPS® yaparak başlayın.


471 gün önce   Uğur İpek
Hedef Yönetiminin Gelişiminiz İçin Önemi

Hedef belirlemenin kişilerin gelişimine sağladığı katkı paha biçilmezdir. Bu konudaki görüşlerimiz ve DinamikCRM'in hedef yönetim sürecinize sağlayacağı katkıları öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.


532 gün önce   Yahya Ekinci
DinamikCRM ile Randevu Yönetim Sistemi Kurmak Mümkün Müdür?
DinamikCRM ile Randevu Yönetim Sistemi Kurmak Mümkün Müdür?

Randevuyla çalışan işletmelerin randevu yönetim sistemi ile profesyonel bir yönetim metoduna ihtiyaç duydukları görülmektedir. Randevu ile çalışan firmalar; hastaneler, klinikler, bireysel çalışan doktorlar, güzellik salonları, danışmanlık hizmeti sunan işletmeler, psikologlar ve daha pek çok alanda faaliyet gösteren ticari işletmeler olabilir.


2 gün önce   Yahya Ekinci
CRM Yazılımında Servis Talebi Yönetimi Ne İşe Yarar?
CRM Yazılımında Servis Talebi Yönetimi Ne İşe Yarar?

Servis talebi müşteriler tarafından zaman zaman ihtiyaç duyulan satış sonrası hizmetler nedeniyle gündeme gelebilmektedir. Bilindiği gibi CRM yazılımları farklı özellikleri ile iş yönetimi süreçlerini oldukça kolaylaştırmaktadır.


18 gün önce   Yahya Ekinci
Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir?
Müşteri İlişkileri Yönetimi Nedir?

Günümüzde ticari bir işletme tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin kalitesi kadar işletmenin uyguladığı müşteri ilişkileri yönetimi de önemlidir. Müşteri kayıtlarının tutulması, gerekli takiplerin yapılması, işletme yöneticilerine müşterilerle ilgili bildirimlerin zamanında ulaştırılması gibi eylemler bu çerçevede değerlendirilebilir.


33 gün önce   Yahya Ekinci
İş Yönetimi İçin CRM Programları Ne Kadar Etkilidir?
İş Yönetimi İçin CRM Programları Ne Kadar Etkilidir?

Herhangi bir firma için iş yönetimi söz konusu olduğunda tüm sürecin profesyonel bir şekilde planlanması gerekmektedir. Çünkü firmalar gelirlerini artırıp karlarını büyütmekle hedeflerine ulaşabilmektedir. Karını artıramayan firmalar, faaliyet gösterdikleri sektörden uzun dönemde çekilmek durumunda kalabilirler.


43 gün önce   Yahya Ekinci
Akıllı Filtre İle İşlerinizi Kolaylaştırın
Akıllı Filtre İle İşlerinizi Kolaylaştırın

Müşteri Yönetimi ve Satış süreçlerinde başarı için veri analizine dayalı aksiyonların önemi tartışılmaz. Son geliştirdiğimiz Veri Analizi ve Akıllı Filtre özelliği sayesinde DinamikCRM'de yer alan verilerinizi bir çok kriter bazında kolayca süzerek aksiyona dönüştürebilirsiniz.


77 gün önce   Yahya Ekinci
Yeni Nesil Teklif Yönetimi
Yeni Nesil Teklif Yönetimi

DinamikCRM olarak iş yönetiminizi kolaylaştıracak yeni nesil çözümler üretmeye devam ediyoruz. Yeni nesil teklif yönetimi araçlarımızla iş süreçlerinizde fark yaratacağımızı düşünüyoruz.


88 gün önce   Yahya Ekinci
#evdekal Teknoloji Sohbetleri

Korona Virüs'ün bir çoğumuzu evlere hapsettiği karantina günlerinde boş durmadık. Destek ve geliştirme hizmetlerimiz aralıksız devam ederken farklı start-up kurucuları ile video konferanslar gerçekleştirdik. Bizce son derece faydalı bilgilerin aktarıldığı #evdekal Teknoloji Sohbetlerini izlemenizi tavsiye ediyoruz.


199 gün önce   Yahya Ekinci
Şirket İçi İletişimi Güçlendirmenin Yolları
Şirket İçi İletişimi Güçlendirmenin Yolları

Son günlerde yaşadığımız Koronavirüs (COVID-19) salgınından dolayı bir çok şirket uzaktan çalışma planını devreye aldı. Uzaktan çalışmaya geçişle birlikte daha önce kesintisiz bir şekilde devam eden şirket içi iletişim süreçleri bir miktarda olsa aksamaya başladı. Bu yazımızda DinamikCRM ile iletişim süreçlerinizi nasıl güçlendirebileceğinizi paylaştık.


213 gün önce   Yahya Ekinci
Uzaktan Çalışmaya Hazırlanın

DinamikCRM olarak uzaktan çalışma süreçleriyle ilgili kaslarımızı uzun süredir geliştirmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda edindiğimiz deneyimleri sizlerle paylaşacağız.


219 gün önce   Yahya Ekinci
Bir şirketin başarısı, müşteri, çalışan ve firma üçgeninin en iyi şekilde yönetilmesine bağlıdır

Yapılan her işin ister ürün üretin ister hizmet sunun bir çıktısı, müşterisi ve en az bir çalışanı mutlaka vardır. Bunlardan herhangi birinin olmaması ya da aksaması işin sürdürülebilir olmasına tehdit oluştururken yapılan işin kalitesinin de bozulmasına neden olur.


427 gün önce   Uğur İpek

Ücretsiz Deneyin

Dijitalleşme ve operasyonel süreçlere daha az zaman ayırın, sadece işinizi büyütmeye odaklanın.

14 gün tüm fonksiyonlarımızı ücretsiz ve sınırsızca deneyin.

14 Gün Ücretsiz Deneyin

(*) Ücretsiz deneme hesabı için kredi kartı gerekmiyor.
Yerli Üretim Visa Mastercard